Krakowiacy

Zespół pieśni i tańca

60-tka KRAKOWIAKÓW cd

»

60-tka KRAKOWIAKÓW cd

»

60 lat Zespołu Pieśni i Tańca "KRAKOWIACY"

60 lat Zespołu Pieśni i Tańca  "KRAKOWIACY"

W miniony weekend 16 i 17 grudnia 2011 r, odbyły się dwa jubileuszowe koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. Z okazji 60. rocznicy działalności artystycznej zespół zaprezentował program pt. „Krakowski Zaułek”, w którym udział wzięli wychowankowie, chór, balet grupa dziecięca Mali KRAKOWIACY oraz orkiestra.

Tradycja zespołu sięga lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to Władysław Sieprawski powołał do życia Robotniczy Zespół Pieśni i Tańca Branżowych Spółdzielni Pracy w Krakowie. Nazwa „Krakowiacy” szybko przylgnęła do zespołu i pozostała po dzień dzisiejszy. Z zespołem związanych było wielu wybitnych twórców, m.in.: prof. Marian Wieczysty, który był pierwszym choreografem „Krakowiaków”,** prof. Zbigniew Soja** - ówczesny dyrygent Filharmonii Krakowskiej czy Mieczysław Kotlarczyk - twórca Teatru Rapsodycznego. Programy artystyczne opracowywaliali m.in.: prof. Marian Duliński, prof. Zbigniew Pieńkowski i prof. Ludwik Wiśniowski. Jubileuszowy program został przygotowany przez Choreografów - Konrada Kowalczyka i Mateusza Bartochę, Muzycznie - Jerzy Knaś i Wojciech Knaś, Chórmistrz - Iza de Lehenstein Werndl, akompaniatorzy - K. Stala, E. Pajak i A. Włodarz…. »

60-tka KRAKOWIAKÓW

60-tka KRAKOWIAKÓW

Już w najbliższy piątek i sobotę tj. 16 i 17 grudnia 2011 na scenie sali widowiskowej w Nowohuckim Centrum Kultury odbędą się Galowe Koncerty z okazji 60 - lecia** działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca “KRAKOWIACY”.
W koncercie pt. “KRAKOWSKI ZAUŁEK” wystąpią wychowankowie, chór, balet i orkiestra oraz dzieci tego jednego z najstarszych Zespołów Artystycznych działających nieprzerwanie od chwili swego powstania w Polsce.
Zespół “KRAKOWIACY” w 1951 roku zakładał m.in. prof Marian WIECZYSTY, pracował w n/Zespole również twórca Teatru Rapsodycznego - Mieczysław KOTLARCZYK, a największe sukcesy “KRAKOWIACY” zdobywali promując program w opracowaniu prof. Zbigniewa Pieńkowskiego, prof. Ludwika Wiśniowskiego i prof. Mariana Dulińskiego.
Swój udział w koncercie zapowiedział m.in.: Prezydent Miasta Krakowa, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Posłowie do Sejmu RP, Przedstawiciel PS CIOFF, Krakowscy Radni oraz przedstawiciele organizacji artystycznych…. »

Krakowak z Kosami

»

HISZPANIA '2011

HISZPANIA '2011

Druga połowa sierpnia 2011 r.
“KRAKOWIACY” - autokarem pełnym kostiumów, instrumentów i gotowych na nowe przygody członków chóru, baletu i orkiestry ruszają na południe Europy, a dokładnie do CIEZY i VILLABLANCA w Hiszpanii.
Po drodze odwiedzamy Dom Szekspirowskiej Julii w Weronie, zwiedzamy jedyne w swoim gatunku zabytki Barcelony, gdzie nie omal uczestniczyliśmy w meczu FC Barcelona - Real Madrid!!!
Zespół Pieśni i Tańca “KRAKOWIACY” na zaproszenie Hiszpańskiego Komitetu CIOFF uczestniczy w Festiwalach. które dostarczają nam wielu wrażeń zarówno artystycznych jak i mrożących krew w żyłach - przejazd górska trasą na ostatni koncert w Villablance!!!
Odwiedziliśmy również Portugalskie Faro, pływaliśmy w Atlantyku i morzu Śródziemnym, byliśmy na pokładzie repliki statku Krzysztofa Kolumba Santa Maria, a w drodze powrotnej we francuskim kurorcie Narbonne i perełce architektury austriackiej Styrii w Graz.
Podczas Festiwali poznaliśmy wielu nowych przyjaciół z uczestniczących w nich zespołów z Buriatii, Ukrainy, Meksyku, Togo, Senegalu a szczególnie z Chile !!! i Hiszpanii (Laura, Lola i Juan ze Ciezy)
HISZPANIA '2011 to - 9 tysięcy kilometrów: Koncertów - Zwiedzania - Imprez - i Nowych Przyjaciół…. »

Hejnał nad Bosforem,

Hejnał nad Bosforem,

Zespół Pieśni i Tańca „KRAKOWIACY”, w dniach 23 – 28 czerwca 2011 roku , na zaproszenie Pana Ates Unal Erzen – burmistrza Stambulskiej dzielnicy Bakirkoy uczestniczył w 11 Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Istambule.

Zespół „KRAKOWIACY” reprezentował Kraków i polska kulturę ludową wśród uczestniczących w Festiwalu zespołów z Bułgarii, Cypru, Rosji, Porto Rico, Indonezji, Gruzji, Czarnogóry i miejscowych Tureckich.

Program, który prezentowali „KRAKOWIACY” na estradach festiwalowych oparty był o folklor naszego regionu z Lajkonikiem, Kosynierami i Hejnałem Mariacki.
Efektem udziału w tureckim festiwalu jest zaproszenie „KRAKOWIAKÓW” na koncerty w przyszłym roku do Rosji…. »

8 marca

Z okazji tak miłego święta, wszystkim naszym Koleżankom z Zespołu Pieśni i Tańca “KRAKOWIACY” oraz innych zaprzyjaźnionych Zespołów składamy najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności i dużo radości na co dzień
- składają chłopacy KRAKOWIACY
- Wojtek, Małysz, Krzaku, Cichy, Radar, Nazi, Kuba, Szymon, Bartek, Endriu, Wiesu, Szandro, Klo…ry, Radek, Mateusz, Zbyszek i inni… »

Para na MEDAL

Para na MEDAL

W dniach 15 - 16 stycznia 2011r, w komorze WARSZAWA - Kopalni Soli w Wieliczce odbył się VII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TAŃCÓW POLSKICH o puchar prof. Mariana Wieczystego.
Prof. Marian Wieczysty jest osobą szczególne bliską Zespołowi Pieśni i Tańca “KRAKOWIACY”, bo jest założycielem i pierwszym choreografem naszego Zespołu. To on właśnie spowodował, wspólnie ze znanym działaczem spółdzielczym, Panem Władysławem Sierpowskim, że 30 kwietnia 1951 roku na scenie Teatru STUDIO w Krakowie przy ul. Skarbowej odbył się pierwszy koncert Zespołu “KRAKOWIACY”. Ten chrzest sceniczny miał miejsce dokładnie 60 lat temu.
Dziś Prof. Marian Wieczysty jest nie tylko patronem ale i pomysłodawca, inicjatorem i autorem regulaminu największego w Polsce turnieju tańca odbywającego się corocznie w Krakowie. Początkowo odbywał się zawsze 8 grudnia - w dniu imienin Profesora.
Od 7 lat do tej wielkiej imprezy dołączona została jeszcze jedna kategoria - TAŃCE NARODOWE W FORMIE TOWARZYSKIEJ.
W VII edycji startowało wiele par z różnych zespołów i regionów Polski. Zespół “KRAKOWIACY” reprezentowali Magda Trąbka i Rafał Ślęczka. Wiele godzin pracy nad przygotowaniem programu w tej dość specyficznej technice, dało wspaniały efekt w postaci medalu i miejsca na podium.
Gratulujemy Magdzie i Rafałowi, a innym polecamy ich naśladowanie, bo to PARA NA MEDAL…. »

KRAKOWIACY i Przyjaciele - inauguracja 60 lecia

KRAKOWIACY i Przyjaciele - inauguracja 60 lecia

19 grudnia 2010 - o godz. 17:oo w Sali Koncertowej NCK w Krakowie -N.Hucie
odbył się 59 w historii Zespołu “KRAKOWIACY” - KONCERT ŚWIĄTECZNY. W
tym roku pod hasłem “KRAKOWIACY” i Przyjaciele. W koncercie udział
wzięli obok Zespołu KRAKOWIACY i MALI KRAKOWIACY zaprzyjaźnione,
działające w n/Ośrodku Zespoły: Tańca Irlandzkiego “ERIU”, Tańca Bollywood “MOH LENA, Teatr Ognia “LOS FUEGOS oraz Formacja “ULALASALSA”- Koncert był inauguracją obchodów 60 lecia działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca “KRAKOWIACY”. Z tej okazji Prezydent Miasta Krakowa udekorował Panów: Konrada Kowalczyka i Jerzego Knasia medalami “HONORIS GRATIA»

Galeria

Biuletyn Informacji Publicznej

Krakowiacy