Krakowiacy

Zespół pieśni i tańca

EGIPT lato jesienią

EGIPT lato jesienią

Wrzesień, niby ciepły ale wieczory już chłodne. W taka właśnie jesienna aurę Zespól Pieśni i Tańca „KRAKOWIACY” wybrał się z koncertami tam, gdzie słońce jeszcze bardzo, bardzo mocno grzeje.
Do Egiptu!!! Okazją był 16 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Ismailii.
Po czterech godzinach lotu samolotem i kilku godzinach jazdy autokarem byliśmy w miejscu, które kojarzyliśmy ze szkolnej lektury – „W Pustyni i w Puszczy” H. Sienkiewicza.
Pierwsze wrażenia? – chyba nie wiele zmieniło się od czasu pisania powieści przez naszego mistrza – ludzie jakby z innej epoki, dla których czas jest formą wyjątkowo umowną, plenery miejskie też jakby z „NATIONAL GEOGRAPHIC”.
Ciepło i słońce święcące codziennie od rana do wieczora. Korzystaliśmy z tych dobrodziejstw codziennie z pełną obfitością. Od plaży na Jeziorem Krokodylim woleliśmy basen na terenie naszego Campusu. Błękitno-niebieska woda chłodziła nasze rozpalone słońcem ciała codziennie po delikatnym egipskim śniadaniu.
Ale przede wszystkim byliśmy na Festiwalu Folklorystycznym, w którym uczestniczyło prawie 40 zespołów z ok. 30 krajów Świata – z Europy, Ameryki, Azji i Afryki. Z ogromnym rozmachem przygotowana ceremonia otwarcia Festiwalu była oklaskiwana przez wielotysięczna widownię oraz przez najwyższe władze Prowincji Ismailia z Gubernatorem Panem Abdel Gelil El-Fakharany i Ministrem Kultury Egiptu Panem Farouk Hosny na czele. Imprezę transmitowały też wszystkie stacje telewizyjne Egiptu oraz rozgłośnie radiowe.
Organizatorzy zaprosili Zespoły, które reprezentowały wszystkie najbardziej charakterystyczne cechy kulturowe swoich kontynentów – od południowo amerykańskich karnawałów, poprzez azjatyckie perfekcyjne gesty dłoni, afrykańskie inscenizacje życia, pracy i zabawy rdzennych mieszkańców po bałkańskie korowody i oczywiście pełne godności i radości polskie tańce narodowe.
Byliśmy z koncertami, ale także z wizyta turystyczną w Kairze – w Muzeum Egiptologicznym, jechaliśmy bulwarami Nilu. Byliśmy w Gizie. Fotografowaliśmy się na tle jednego z cudów świata – na tle PIRAMID, jeździliśmy na wielbłądach. Byliśmy u stóp SFINKSA i podziwialiśmy z niedowierzaniem perfekcję budowniczych sprzed tysięcy lat. Przez chwilę nie byliśmy w XXI wieku.

Do kraju wróciliśmy nocą 26/27 września. Na lotnisku powitał nas silny zimny wiatr, deszcz i niska temperatura. Ale wspomnień i wrażeń dwóch tygodni spędzonych w niezwykłych warunkach, nowo poznanych przyjaciół, gorących braw egipskiej publiczności i organizatorów, którzy jeszcze przed zakończeniem Festiwalu zaproponowali nam powtórny w nim udział w następnej edycji 2012, chyba nikt z uczestników nie zapomni. Nie zapomni po swojemu, bo każdy wyniósł swoje indywidualne wspomnienia z kraju najstarszej cywilizacji świata…. »

ZAPRASZAMY

Jak co roku we wrześniu, Zespół Pieśni i Tańca „KRAKOWIACY” zaprasza do swoich grup artystycznych CHÓRU – BALETU KAPELI młodzież krakowskich szkół i uczelni. Wszystkich chętnych zapraszamy w każdy piątek o godz. 18 do siedziby Zespołu przy ul. Św. Gertrudy 4…. »

Nowe „KADRY”

W ostatni poniedziałek 30 sierpnia br. odbyły się pokazy w ramach państwowego egzaminu na stopień INSTRUKTORA TAŃCA. Po 2 latach intensywnych i kosztownych zającach, do grona instruktorów tańców polskich zaliczyć można kolejna czwórkę czołowych tancerzy naszego Zespołu „KRAKOWIACY”. Gratulujemy Madzi, Ani, Wojtkowi i Rafałowi oraz trzymamy kciuki za dalszy twórczy rozwój ich talentu…. »

BELGIA pachnąca czekoladą

Leuven – miasto partnerskie z Krakowem, od 1975 organizator Festiwalu Wielkanocnego, w którym na przełomie 36 lat uczestniczyły zespoły folklorystyczne z niemal całego świata.
W 2010 roku zaproszenie do uczestnictwa w nim i reprezentowania Krakowa i Polski otrzymał Zespół Pieśni i Taca „KRAKOWIACY”.
Specjalnie przygotowany program oraz kostiumy podkreślające charakter krakowskiego folkloru były domeną udziału KRAKOWIAKÓW w Passfeesten Leuven 2010.
Festiwal w Leuven był jeszcze okazją do poznania tego niezwykle pięknego, pełnego zabytków miasta.
Miasto, które jest siedzibą najstarszego w krajach Benelux Uniwersytetu (1425), które jest stolicą Brabancji, które swoją filozofię dla wiedzy wyraża poprzez niewielki gabarytowo pomnik FONS SAPIENTIANE, w którym mieszkają niezwykle przyjacielscy ludzie, a które na dodatek jest jeszcze siedzibą browaru Stella Artois – co wcale nie jest bez znaczenia, szczególnie podczas wieczornych spacerów po starym mieście.
Spędziliśmy w Leuven wiele przyjemnych chwil; prezentując nasz program podczas ulicznych parad, na estradzie w Rijschool, tańcząc KOLOM przed City Hall, uczestnicząc w zabawie City Game. Odwiedziliśmy również Brukselę – Parlament Europejski, Atomium, a przede wszystkim stare miasto,
Wielki Plac (Grand Place) z gotyckim Ratuszem (Hôtel de Ville) z XV i zabytkowymi kamienicami oraz Domem Króla (Maison du Roi) z XVI.
A co przywieźliśmy z Belgii ?, poza wspomnieniami i setkami zdjęć – CZEKOLADĘ !!! – prawdziwą belgijską czekoladę, której zapach unosi się na wielu belgijskich ulicach…. »

CICHY JUBILEUSZ

20 lat temu , a dokładnie 1 stycznia 1990 r, na bazie Zespołów „KRAKOWIACY” i Mali „KRAKOWIACY” powstała nowa Miejska Instytucja Kultury - Ośrodek Kultury ZPiT „KRAKOWIACY”.
Przez 20 lat Ośrodek Kultury poza działalnością folklorystyczną zrealizował wiele przedsięwzięć artystycznych w szeroko pojętym temacie upowszechniania kultury.
W ramach Ośrodka działa wielu amatorskich jak i profesjonalnych twórców kultury.
W ArtPi - piwnicach artystycznych, zarówno w starej siedzibie przy ul. Meiselsa jak i obecnej przy św. Gertrudy, odbywały się koncerty muzyki kameralnej, recitale gitarowe, spektakle teatralne, spotkania ze znanymi osobami – a na najbliższy okres przygotowywane są spotkania z kulturą irlandzka, spektakle teatralne „MIKA” i „BIESIADA STAROPOLSKA.
Obecnie w Ośrodku Kultury działa poza wspomnianymi już Zespołami „KRAKOWIACY” i Mali „KRAKOWIACY” znakomity Zespół Tańca Irlandzkiego „ERIU”, pięknie prezentujący się w klimacie kultury bollywood Zespół „Moh Lena”, profesjonalnie przygotowana formacja taneczna salsy „ULALASALSA”, która jest organizatorem i realizatorem wielu przedsięwzięć artystycznych takich jak coroczny jesienny festiwal salsy „SALSA CRISTAL PARTY z galowym finałowym pokazem w Grocie Warszawa, Kopalni Soli w Wieliczce (120 m. pod ziemią) oraz ostatnio zrealizowany projekt dla dzieci pn. „TANIEC-PASJA ŚWIATA-PRZENIKANIE KULTUR – próby z dziećmi do spektaklu galowego (14.XII.2009) odbywały się w salach baletowych n/Ośrodka kilka razy w tygodniu, nawet w soboty i niedziele.
Szkoła Aktorsko-Baletowa „EURODANCE” kierowana przez znanego choreografa i reżysera Pana Tomasza Gołębiowskiego w n/Ośrodku regularnie przygotowuje spektakle i widowiska teatralno-taneczne. „HALNY” z Dariuszem Gnatowskim w roli głównej również powstał przy ul. Św. Gertrudy 4. Spektakle „MIKA”, „BIESIADA STAROPOLSKA, „LEKCJA 45 MIN czy film „SKARBEK” o Kopalni Soli w Bochni – są autorstwa Pana Tomasza.
W Ośrodku do swoich prezentacji scenicznych i ulicznych przygotowuje się również grupa aktorska Teatru KTO.
Ośrodek Kultury „KRAKOWIACY” jest stałą siedziba Stowarzyszenia Sztuki i Edukacji Artystycznej, którego wizytówka są kursy choreograficzne oraz warsztaty taneczne.
„POGOTOWIE PRZEWODNICKIE to jedyna w Krakowie inicjatywa oprowadzania po krakowskich zabytkach – uwaga !!! krakowskiej młodzieży, która nie zawsze orientuje się w dobrach kultury naszego miasta. Akcja wspierana przez Radę Dzielnicy I Krakowa „STARE MIASTO cieszy się wielkim zainteresowanie uczniów krakowskich liceów i gimnazjów. Realizatorem jest działające w n/Ośrodku Stowarzyszenie Przewodników „KRAG”.
Ośrodek Kultury to również zajęcia z tańca towarzyskiego, zajęcia terapeutyczne dla Grupy „HAMLET”, indywidualne zajęcia taneczne, świetlica środowiskowa dla dzieci we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, współpraca z Towarzystwem Przyjaciół Kultury Ludowej, pomoc w realizacji imprez artystycznych młodzieży krakowskich szkół, współorganizacja koncertów rocznicowych i okazjonalnych na terenie Krakowa i wielu jeszcze innych ….
Z okazji 20-lecia nie będzie GALI, ale warto przypomnieć o niektórych, tych większych wydarzeniach jakie zostały zrealizowane dzięki działającemu od 20 lat Ośrodkowi Kultury ZPiT „KRAKOWIACY”…. »

58 Święta KRAKOWIAKÓW

58 Święta KRAKOWIAKÓW

12 grudnia br. dokładnie o godzinie 17:oo w sali koncertowej Nowohuckiego Centrum Kultury przy al. Jana Pawła II rozpocznie się 58 w historii Zespołu Pieśni i Tańca “KRAKOWIACY” - KONCERT ŚWIĄTECZNY.
W wieczornym spektaklu wystąpi chór, balet, kapela oraz dodatkowo grupa wychowanków Zespołu i Mali Krakowiacy. Koncert słowem poetyckim oprawi znany i lubiany aktor scen krakowskich, zaprzyjaźniony z Krakowiakami od wielu, wielu lat - Tadeusz Szybowski.
Tegoroczny koncert będzie miał jeszcze jeden szczególny akcent. Będzie pożegnaniem scenicznym Pani Marii Osadzinskiej - wieloletniej tancerki ZPiT “KRAKOWIACY” oraz założycielki i choreografki Zespołu MALI KRAKOWIACY” oraz współpracującej z nią w pracy nad programem artystycznym dla dzieci Pani Ireny Jelec-Wójcik.
Już dziś zapraszamy na ten grudniowy wieczór aby posłuchać, a może i zanucić z Zespołem piosenki krakowskie, lubelskie, rzeszowskie, zobaczyć jak tańczą sądeczanie, łowiczanie i dawno już nie widziani w naszym repertuarze górale z Podhala.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY»

Włoskie impresje

Z kolejnego, bo trzeciego już w tym roku, wyjazdu z koncertami powrócił do Krakowa Zespół Pieśni i Tańca “KRAKOWIACY”. Tym razem trasy koncertowe zaprowadziły do Włoch, a dokładnie Padwa była miejscem promocji Krakowa i folkloru naszego regionu. Koncert u stóp wspaniałego pałacu Villa Contarini był kulminacją uroczystej sesji “Giornata per la Polonia” z udziałem wielu znakomitych gości z Polski, Urzędu Miasta Padwy i Uniwersytetu Padewskiego. Spotkanie mieszkańców Padwy z polska kulturą ludową odbyło się podczas koncertu Zespołu “KRAKOWIACY” na zabytkowym, jednym z centralnych placów Padwy Piazza dei Signori.
Pobyt był okazją do zwiedzenia zabytków Padwy, pełnych śladów polskiej obecności, Wenecji oraz pobliskiej plaży.
Pomijając problemy organizacyjne animatorów naszego pobytu, spędziliśmy w Padwie wiele miłych chwil…. »

51 KRAKOWSKIE WESELE

To było wielkie święto w Zespole Pieśni i Tańca “KRAKOWIACY”. 22 sierpnia o godz 15:oo w Kościele pw. OO Bernardynów w Krakowie padło sakramentalne “TAK” wypowiedziane przez Magdę Filipowicz i Wojtka Borówkę wieloletnich tancerzy n/Zespołu. W tej uroczystej chwili Magdzie i Wojtkowi poza rodziną i najbliższymi towarzyszył w barwnych i kolorowych kostiumach orszak krakowianek i krakowiaków - niektórych nawet z kosami.
Młodej Parze życzymy 100 lat w zdrowiu, szczęściu i pomyślności…. »

RAFAEL MALDONADO - Prezydent Hiszpańskiego Komitetu CIOFF w Krakowie

W połowie sierpnia br. na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca “KRAKOWIACY” w Krakowie wizytę złożył Prezydent Hiszpańskiego Komitetu CIOFF Pan Rafael Maldonado.
Rafa, bo tak nazywają go przyjaciele, odwiedził siedzibę Zespołu, interesował się sprawami rozbudowy Ośrodka oraz planami artystycznymi na rok następny. Wyraził również zainteresowanie udziałem ZPiT “KRAKOWIACY” jako reprezentanta Polski w festiwalach hiszpańskich w 2010 r. Czekamy więc na propozycje i oficjalne zaproszenie…. »

"KRAKOWIACY" w Szkocji

Na zaproszenie Pani Lidii Krzynówek Dyrektora I Festiwalu Kultury Polskiej w Edynburgu z koncertami promującymi polską kulturę ludową uczestniczył Zespół Pieśni i Tańca “KRAKOWIACY”.
Zespół uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy o współpracy miast Krakowa i Edynburga, w inauguracyjnym koncercie Festiwalu oraz spotkaniu gdzie członkowie Zespołu prezentowali podstawowe kroki polskich tańców narodowych; POLONEZA i KRAKOWIAKA, a sami uczyli się tańców Szkockich i Angielskich.
W Festiwalu wzięło udział wielu znakomitych wykonawców, m.in.: ORKIESTRA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA, VILLAGE KOLLEKTIV, JAROSŁAW ŚMIETANA …
Oczywiście był czas na zwiedzanie miasta, okolicznych wzgórz, plaży nad morzem Północnym oraz sklepów z “pamiątkami” !!!
Mile spędzony czas w Edynburgu pozostanie na długo w pamięci członków Zespołu KRAKOWIACY, szczególnie dzięki naszym opiekunom; Magdzie, Magdzie i “ŁAPIE”»

Galeria

Biuletyn Informacji Publicznej

Krakowiacy